RRSO a rzeczywisty koszt pożyczki

Przy podejmowaniu każdego zobowiązania finansowego informowani jesteśmy o wysokości RRSO. To pojęcie pojawia się zarówno w ulotkach, reklamach telewizyjnych, przy podejmowaniu pożyczki przez internet, jak i w placówce stacjonarnej. Wskaźnik ten służy do ułatwienia klientom wybrania najkorzystniejszej oferty kredytowej, spora grupa potencjalnych konsumentów nie wie jednak co tak naprawdę oznacza.

Co to jest RRSO?

Większość Polaków termin RRSO zna ze słyszenia i być może kojarzy fakt, iż umieszczanie informacji o wysokości RRSO na materiałach marketingowych jest obowiązkowe. Rzeczywiście wymóg prawny zmusza banki do podania wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania dla każdego oferowanego kredytu, jednak najczęściej robią to drobnym i łatwym do przeoczenia drukiem. Ponadto niewiele osób wie, co ta wartość dokładnie oznacza i nie zdaje sobie sprawy czy oddaje ona prawdziwy koszt kredytu.

Wskaźnik RRSO określa Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania – wartość, która uwzględnia nie tylko cenę zobowiązania wraz z jego oprocentowaniem, lecz także z rozmaitymi kosztami dodatkowymi, które ponosimy z tytułu udzielenia kredytu bądź pożyczki. Takimi nadprogramowymi kosztami, składającymi się na RRSO, mogą być np. prowizja dla banku, opłata za rozpatrzenie wniosku, koszt wyceny bądź koszt ubezpieczenia. Stąd też RRSO może znacznie się różnić od podkreślanego w reklamach niskiego oprocentowania.

Czy RRSO jest przydatne?

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wartość, którą koniecznie musimy brać pod uwagę podczas analizowania ofert potencjalnych pożyczkodawców. Wartość RRSO pozwala nam np. skutecznie porównywać ceny kredytów w bankach bądź ceny pożyczek pozabankowych w odniesieniu do konkurencyjnych propozycji. Czy oznacza to, że oferta posiadająca najniższą wartość wskaźnika RRSO jest dla nas najbardziej korzystna? Problem z RRSO polega na tym, że jest to termin bardzo elastyczny – niestety przez luki prawne przy jego wyliczaniu nie są uwzględniane wszystkie koszty, które będziemy musieli ponieść. Stąd też RRSO nie zawsze oddaje całości opłat związanych ze zobowiązaniem i nie jest to wskaźnik, któremu powinniśmy ufać bez zastrzeżeń.

Jak obliczyć faktyczny koszt zobowiązania finansowego?

Niestety Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania nie pozwala nam obliczyć prawdziwego kosztu zobowiązania finansowego, czyli jego ostatecznej ceny. Istnieje jednak sposób, by wyliczyć ten ostateczny koszt, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć. W jaki sposób to zrobić? Wyjaśnia nam to Rafał Tomkowicz, autor poradnika „Dekalog Świadomego Pożyczania”.