Bezpieczne pożyczki na raty

Jak odpowiednio dopasować wysokość pożyczki na raty do naszych możliwości finansowych?

Wydaje się to być proste. Nie mniej jednak bardzo trzeba uważać przy wyborze długości zobowiązania, a przede wszystkim kwocie, którą chcemy pożyczyć. Dopasowujmy ją do naszych możliwości zarządzanym budżetem domowym. Policzmy ile mamy miesięcznie przychodu z wynagrodzeń, a ile z tytułu codziennych opłat. Różnica jaka nam zostaje może być wysokością miesięcznej raty z jaką damy sobie radę przez cały okres spłacania pożyczki. Jeżeli ta różnica jest zbyt mała, zastanówmy się, z jakich dotychczasowych wydatków możemy zrezygnować (a wręcz musimy) aby za mocno nie obciążyć naszego domowego budżetu zbyt wysoką pożyczką.

Czy zaciąganie pożyczki na raty w instytucjach pozabankowych jest równie bezpieczne co w bankach?

Oczywiście, jeżeli korzystamy z firm pożyczkowych mających dobre opinie, a przede wszystkim działające transparentnie, bez żadnych ukrytych kosztów. Sprawdźmy najpierw, jeżeli firma z której chcemy uzyskać pożyczkę ma certyfikat odpowiedzialnego pożyczkodawcy wystawiany przez Loan Magazine lub jest w Związku Firm Pożyczkowych, albo zrzeszona w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, to oznacza, że poruszamy się w bezpiecznym gronie, gdzie interes i bezpieczeństwo klienta jest na najwyższym poziomie. Z takich marek można śmiało korzystać w równym zaufaniu co do instytucji bankowych.

Czy podejmowanie zobowiązań ratalnych zamiast pożyczek krótkoterminowych zmniejsza ryzyko popadnięcia w spiralę długów?

Zdecydowanie tak, jeżeli potrzebujemy wyższej kwoty pożyczki. Pożyczka ratalna charakteryzuje się tym, że nominał pożyczki wraz z doliczonym oprocentowaniem spłacamy w równych ratach przez cały okres pożyczki na jaki się zdecydujemy ją otrzymać. Daje to możliwość spokojnego spłacania zobowiązania ratalnego bez obaw, że w pewnym momencie będziemy musieli oddać jednorazowo całość zobowiązania na które się zdecydowaliśmy.
Przy pożyczce krótkoterminowej, tzw. chwilówce musimy w jednym momencie oddać cały kapitał, który pożyczyliśmy wraz ze wszystkimi kosztami związanymi z taką pożyczką. Oczywiście, jeżeli kwota którą potrzebujemy jest relatywnie niska, lepiej pożyczyć raz i raz oddać. Jednak przy większych kwotach, starajmy się pożyczać rozsądnie, rozkładając nasze miesięczne zobowiązanie w sposób rozsądny, tak aby bez żadnych niepotrzebnych nerwów, spokojnie wywiązać się z naszej pożyczki online, którą właśnie spłacamy.

Odpowiadał Rafał Tomkowicz, autor poradnika „Dekalog świadomego pożyczania, czyli rola kredytu w życiu człowieka”

Pożyczka 5 tysięcy